Rejestracja do VAT w Niemczech, a eBay i Amazon.
Od miesiąca eBay wysyła wiadomości z informacją, że od 1. października 2019 podawanie niemieckiego adresu jako miejsca lokalizacji produktu przez firmy spoza Niemiec będzie możliwe tylko dla tych firm, które zarejestrują się jako płatnik VAT w Niemczech:
“Z uwagi na zmiany w niemieckich przepisach o VAT musimy poprosić Cię o przesłanie, do 1 października br., zaświadczenia o statusie płatnika VAT w Niemczech, jeśli chcesz nadal sprzedawać na rynku niemieckim.”
W zeszłym roku podobna sytuacja dotyczyła Wielkiej Brytanii. Firmy określające lokalizację towaru w Wielkiej Brytanii, ale nie będące płatnikiem VAT w tym kraju musiały zmienić lokalizację, lub zarejestrować się do VAT GB. W innym przypadku określenie lokalizacji produktu na terenie Wielkiej Brytanii skutkowało tymczasowym zawieszeniem konta sprzedawcy do momentu zarejestrowania firmy do VAT GB i przesłania stosownych wyjaśnień do eBay, a w najlepszym przypadku do momentu zadeklarowania, że sprzedaż i wysyłka odbywa się przykładowo z Polski i rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii nie jest wymagana.
W zeszłym roku także Amazon zaczął wymagać rejestracji do VAT w kraju, w którym towar jest przechowywany.
Wymóg ze strony Amazon i eBay nie jest niczym wykraczającym poza obowiązujące prawo na terenie Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że mimo tak częstej praktyki wstawiania przez polskie firmy adresu angielskiego, lub niemieckiego jako miejsca lokalizacji produktu, obowiązek rejestracji do VAT w kraju, w którym towar jest magazynowany i skąd jest wysyłany do klienta, istniał od dawna. Przechowywanie towaru oraz jego wysyłka z innego kraju członkowskiego niż kraj rejestracji firmy, to kolejny poza przekroczeniem rocznego obrotu (dla Niemiec jest to 100000 Euro w ciągu roku) w danym kraju czynnik obligujący do rejestracji do VAT.